ByteDance ve Microsoft TikTok’un Amerika’da kalması için anlaşmaya vardı

TikTok günümüzün en popüler video ve resim paylaştığınız sosyal medya uygulaması ve son zamanlarda casusluk iddialarıyla Amerikan Hükümeti tarafından ciddi şekilde suçlanıyordu. Bu suçlamalar, TikTok’un kapatılması kadar gitti, popüler sosyal medya uygulaması Amerikan Hükümeti tarafından çok yakında kapatılacaktı; fakat TikTok’un sansüre uğramaması için Microsoft devreye girdi. Microsoft’un devreye girmesiyle, ByteDance ve Microsoft karşılıklı anlaşmaya vardı ve Amerika’daki ByteDance şirketini Microsoft satın alacak.

Bu satın almayla birlikte, TikTok’un Amerika’daki varlığı ve sahip şirketi ByteDance, Microsoft tarafından satın alınacak ve şirketin tüm kontrolü Microsoft’un eline geçecek. Eğer bu satın alma gerçekleşmezse, ByteDance şirketinin sahip olduğu TikTok Amerika’da yasaklanacak ve popüler sosyal medya uygulaması Amerika’da yasaklanacak. Trump yönetimi bu anlaşmaya karşı olduğunu duyurdu; fakat resmi bir açıklama gelmedi. Eğer resmi bir açıklama gelirse bu anlaşma olmayacak; fakat bu anlaşmaya yeşil ışık yakılırsa; Microsoft Amerika’da TikTok’u satın alacak.

İddialara göre ByteDance küçük bir hisse Microsoft’dan alarak ve kendi hisselerini de satarak, karşılıklı bir anlaşmaya varabilirler. Beyaz Saray’ın araya girmesi ve bu anlaşmaya henüz yeşil ışık yakmaması bu satın almayı biraz zor duruma sokuyor; fakat çok yakın zamanda bir anlaşmaya varılabilme ihtimali çok yüksek. Yapılan anlaşmaya göre Microsoft, TikTok’un tüm verilerine erişecek ve Amerika’daki tüm kullanıcıların datalarını koruma ve izleme altına alacak. Aynı zamanda TikTok’un tüm yönetimini de üstlenecek.

TikTok’un Amerika başkanı ve sözcüsü durumla ilgili aşağıdaki açıklamayı TikTok’tan ve tüm sosyal medya platformlarından yaparak, şirketin Amerikan pazarına ne kadar önem verdiklerini ve Amerika’da kalmak istediklerini vurguladı.

“100 milyon Amerikalı, özellikle salgın sırasında eğlence ve bağlantı için TikTok’a geliyor. Yalnızca bu yıl ABD ekibimize yaklaşık 1.000 kişiyi işe aldık ve ABD genelinde 10.000 çalışanı daha yüksek ücretli işlere kiralamaktan gurur duyuyoruz. 1 milyar dolarlık içerik oluşturucu fonumuz, platformumuzdan geçim kaynağı oluşturan ABD’li içerik oluşturucuları desteklemektedir. TikTok ABD kullanıcı verileri ABD’de saklanır ve çalışan erişimi üzerinde sıkı kontroller yapılır. TikTok’un en büyük yatırımcıları ABD’den geliyor. Platformumuzda yaratanlara ailelere ve anlamlı kariyerlere sevinç katmaya devam ederken, kullanıcılarımızın gizliliğini ve güvenliğini korumaya kararlıyız. ” TikTok Amerika başkanı ve sözcüsü açıklama yaptı.

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

Harley – Davidson elektrikli bisiklet işine giriyor

Harley - Davidson motor dünyasın efsane markası ve yıllardır özgürlüğü ifade eden çizgisini hiç bozmuyor. Harley - Davidson'un yaptığı motorlar, dünyanın en...

Sony PlayStation 5 Ön Satışa Çıktı: Özellikler ve Tüm Detaylar

Sony PlayStation 5 geçtiğimiz yıl ilk olarak Sony tarafından duyurulmuştu ve şirket 2020 ya da 2021 yılında yeni oyun konsolunu satışa çıkaracağını...

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti. Korona pandemisi ortaya çıkınca insanlar evde kalmayı...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami