Online oyun satışları Haziran’da rekor kırdı: The Last of US zirvede

Korona’dan dolayı herkes eve kapandı ve vakit geçirmek için de en iyi tercih online oyunlar oynamak. Bu durum da online oyun satışlarını artırdı. Oyun sektörü çok hareketli bir dönem yaşıyor, The Last of US: Part II satış rakamları açısından en üst sıraya oturmuş durumda. Haziran ayında oyun satışları $1.2 Milyar dolar ve geçtiğimiz yıla göre bu rakam yüzde 26% oranında artmış gözüküyor. Bu artışın nedeni, sizin de takip ettiğiniz gibi korona virüs etkisi ve herkesin zamanını evde geçirmesi. Bu rakamlar en son 2009 yılında tüm dünyadaki satışlarda görülmüştü.

İlk 6 aylık satışları dikkate aldığımızda, tüm dünyadaki oyun satışlarının toplam cirosu $6.6 milyar dolar. Bu satış rakamları, 2010’dan beri yaşanan en büyük artış ve oldukça gelecek de vadeden rakamlar. 2010 yılında oyun satışları 7 milyar dolar ciroya ulaşmıştı ve bu tarihten sonra, bu cirolara ilk defa yaklaşıldı; çünkü 2008 ve 2010’lu yıllarda yaşanan krizler satışları olumsuz yönde etkiledi. Tüm olumsuzlukların yanında, oyun sektörü hızla gelişiyor ve oyun sektörüne çözümler üretmek tüm şirketlerin gündeminde olmalı.

Oyun sektöründe bir diğer fırsat da yazılım tarafı ve oyun yazılımlarında aylık satış rakamı $570 milyon dolara dayandı. 2019’dan bu yana satışlar yüzde 49% oranında artış gösterdi ve geçen seneyle; bu senenin rakamlarını düşündüğümüzde oldukça önemli bir artış görüyoruz. The Last of Us: Part II adından çok söz ettiren bir oyun oldu ve oyunun satışları patlayarak tüm oyunlar içinde zirveye yerleşti. Yılın en satan oyunu The Last of Us: Part II adından da oldukça söz ettirdi.

Oyun konsolu tarafından da güzel gelişmeler oluyor. Özellikle Nintendo tarafında egzersiz Ring Fit Adventure satışlarda 7. sırada ve oldukça başarılı sonuçlar alıyor. Oyun konsolu tarafında PlayStation 5 oyun konsolunun satışa çıkması da oyun dünyası için çok önemli bir haber. Sony PlayStation 5 oyun konsolunu yaklaşık 7 yıl sonra yeniledi ve oyun severler merakla yeni oyun konsolunu bekliyor ve satışlar başladığında, satışlarda ciddi bir artış yaşanacak gibi gözüküyor.

Top 10 Video Oyun Satışları (Perakende ve Dijital), Haziran 2020

SıraGeçtiğimiz Ay SıraİsimYayıncı
1NEWThe Last of Us: Part IISony
21Call of Duty: Modern WarfareActivision Blizzard
33Animal Crossing: New Horizons*Nintendo
42Grand Theft Auto VTake 2 Interactive
55Mortal Kombat 11Warner Bros. Interactive
66Red Dead Redemption IITake 2 Interactive
7835Ring Fit AdventureNintendo
84NBA 2K20Take 2 Interactive
911Mario Kart 8: Deluxe*Nintendo
1014Minecraft Dungeons*Microsoft

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

ByteDance ve Microsoft TikTok’un Amerika’da kalması için anlaşmaya vardı

TikTok günümüzün en popüler video ve resim paylaştığınız sosyal medya uygulaması ve son zamanlarda casusluk iddialarıyla Amerikan Hükümeti tarafından ciddi şekilde suçlanıyordu....

Autonomous self-driving startup Argo AI hits $7.5 billion valuation

Autonomous self driving cars are very popular now and they are getting bigger day by day. Argo AI is one of them...

Artırılmış gerçeklik Startup girişimi Mira, Sequoia 10 milyon dolar daha kaynak buldu

Artırılmış gerçeklik startup girişimi Mira, Sequoia ve diğer fonlardan 10 milyon dolar daha kaynak bulduğunu açıkladı. Artırılmış gerçeklik firmalarının sayısı her geçen...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami