Rivian $2.5 Milyar yatırım aldı R1T Pickup ve R1S SUV elektrikli araçlarını markete sürecek

Elektrikli araçların sayısı her geçen gün artıyor ve bu alanda üretim yapan girişimlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu girişimlerden bir tanesi de Rivian, elektrikli araç girişimi $2.5 milyar dolar yatırım aldı ve üreteceği iki farklı model için çalışmalara başladı. Rivian’ın üzerinde çalıştığı iki farklı model olan; RT1 Pickup ve R1S SUV elektrikli kamyonetler, kendi alanında pazarda ilk olacak. Amerika’da Pickup olarak geçen araçlar; ülkemizde kamyonet olarak isimlendiriyor. Bu araçlar, elektrikli araçlar dünyasında ilk olacak ve bu yönüyle oldukça yeni bir atılım.

Şirket T. Rowe Price Associates Inc. tarafından tavsiye edilen fon ve hesapların liderliğinde 2.5 milyar dolar topladı. Yeni yatırımcılar Soros Fund Management LLC, Coatue, Fidelity Management and Research Company ve Baron Capital Group da katıldı. Mevcut hissedarlar Amazon ve BlackRock tarafından yönetilen fonlar da tura katıldı. Yönetim kuruluna yeni bir sandalye eklenmedi ve yönetim kurulu mevcut haliyle ilerliyor. Şirketin CEO’su R.J. Scaringe diğer stratejik yatırımcılar ve fon kuruluşları hakkında bilgi vermekten kaçındılar. Şirket 2019 yılında $2.85 milyar dolar yatırım yapmıştı.

Rivian Şubat 2019’a Amazon’dan $700 milyon dolar yatırım almıştı. Ardından başka yatırımlar da gelmişti ve bu yatırımlardan en önemlisi Ford’dan $500 milyon dolar yatırım gelmişti. Şirket, Ford’la birlikte yeni EV araç üzerine çalışacak ve bu projeye yatırım Ford desteğiyle geldi. Rivian 3. büyük yatırımını da Cox Automotive’den $350 milyon dolar yatırım aldı ve bu yatırım Eylül 2019’da geldi. Şirketin, sadece üç şirketten aldığı yatırımın toplam tutarı $1.3 milyar dolar civarında gerçekleşti.

Rivian, aldığı yatırımlarla stratejik işbirlikleri de yapıyor. Amazon’la birlikte elektrikli bir pickup geliştiriyor ve bu aracı skateboard isimli platform üzerinde geliştiriyorlar. Amazon bu araçlardan 100,000 adet sipariş verdi ve bu siparişler 2021 yılında Amazon’a teslim edilecek. Amazon bu pickuplarla teslimat yapacak ve elektrikli araçlar kullanarak yakıt masraflarını azaltacak. Araçlar 2021 yılında pazarda olacak ve ilk öncelik Amazon’la yapılan anlaşmaya göre, Amazon’a teslim edilecek. Şirketin elektrikli araçları R1T ve R1S 2020 yılında üretime girecekti; fakat COVID-19 sürecinden dolayı biraz aksaklıklar yaşandı.

Şirket, yaptığı açıklamada; ilk olarak Amazon’un siparişlerine odaklandıklarını ve sonrasında da R1T ve R1S modellerini Amazon’a teslim edeceklerini vurguladılar. Şirket, bu siparişleri teslim etmek için tüm tedarik sürecini kurguladılar ve siparişleri yetiştirmek için tam kapasite çalışmaya başladılar. Yaşanan Korona süreci, şirketin Ford’la birlikte üretmeyi planladığı R1T ve R1S modellerinde erteleme yaşandı. Ford yaptığı açıklamada, bu kararı Rivian’la birlikte verdiklerini ve Korona süreci geçtikten sonra üretimin başlayacağını açıkladılar.

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

Harley – Davidson elektrikli bisiklet işine giriyor

Harley - Davidson motor dünyasın efsane markası ve yıllardır özgürlüğü ifade eden çizgisini hiç bozmuyor. Harley - Davidson'un yaptığı motorlar, dünyanın en...

Sony PlayStation 5 Ön Satışa Çıktı: Özellikler ve Tüm Detaylar

Sony PlayStation 5 geçtiğimiz yıl ilk olarak Sony tarafından duyurulmuştu ve şirket 2020 ya da 2021 yılında yeni oyun konsolunu satışa çıkaracağını...

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti. Korona pandemisi ortaya çıkınca insanlar evde kalmayı...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami