Hindistan’lı Reliance Jio Platform $15.2 milyar dolar fon topladı

Reliance Jio Platform, Hindistan’ın en önemli telekom operatorlerinden bir tanesi ve son günlerde sadece; Facebook ve Amerika’da konuşlu yatırımcı fonlarından 10 milyar dolar yatırım aldı. Şirket son birkaç hafta içinde, Suudi yatırımcıların da olduğu yatırım fonlarından 5 milyar dolar daha toplayarak; toplamda 15 milyar dolar fon topladı. Eğer her şirket, Hindistan’lı Reliance Jio Platform kadar başarılı ve nakit toplayacak güçte olsaydı; sanırım tüm sektörlerde başarılı olabilirdi.

Reliance Jio Platform son zamanlarda adından çok söz ettiriyor. Şirketin faaliyet gösterdiği ana alanlar telekom ve market sektörü gibi alanlar. Şirket, son zamanlarda Facebook’la birlikte online e-ticaret tarafına da girdi ve ödeme altyapısıyla bu platformu güçlendiriyor. Reliance Jio Platform, Hindistan’da market sektöründe de faaliyet gösteriyor ve Türkiye’deki Getir ve Amerika’daki Uber Eats ya da Migros Sanal Market gibi çözümleri Hindistan’da güçlendirmeye çalışıyor.

Reliance Jio Platform geçtiğimiz 9 hafta içinde 15.2 milyar dolar yatırım topladı ve bu paranın tamamını nakit olarak kasasına koydu. Şirket, geçtiğimiz hafta da Suudi grup PIF’den 1.5 milyar dolar yatırım aldı ve yatırım fonunu kendine finansal ortak olarak aldı. Şirketin genel müdürü Mukesh Ambani, yatırımlarla ilgili yaptığı açıklamada; “Şirketimiz, Hindistan’da en büyük perakende sektörünü elinde tutuyor ve yatırımcılardan çok güçlü yatırım alıyoruz ve bizimle ilgileniyorlar”. diye belirtti.

Mukesh Ambani ayrıca, önümüzdeki günlerde yine güçlü bir partnerden, büyük bir yatırım alacaklarını ve büyümeye devam edeceklerini belirtti. Hindistan’ın en zengin iş insanlarından olan Mukesh Ambani, bu yatırımlarla birlikte, dünyanın en güçlü finansal tablosuna sahip olacak şirket olacaklarını belirtti. Şirketin telekom tarafında sadece Hindistan’da 388 milyon abonesi var ve bu aboneleri 4 yıldan az bir sürede topladı. Şirket, Nisan’da yaptığı açıklamada da Facebook’tan 5.7 milyar dolar yatırımı güvence altına aldığını açıklamıştı.

Nisan’dan bu yana, telekom operatörü, Silver Lake, KKR ve General Atlantic dahil olmak üzere dokuz yüksek profilli yatırımcıdan 9,5 milyar dolar daha fazla para topladı. Şirket, Pandemi sürecinde de yatırım almaya ve işlerini büyütmeye devam ediyor. Reliance Jio Platform, perakende sektörü, telekom sektörü ve Facebook gibi ortaklarla birlikte online e-commerce ve online ödeme tarafında da yatırımlar yaparak, sektörde büyümeye devam ediyor.

Cuma günü Ambani ayrıca Reliance Jio Platforms’un neden para topladığına dair bir piyasa spekülasyonunu doğruladı. Ambani, sermayenin Reliance Industries’in programdaki 21 milyar dolarlık net borcunu geri ödemesine yardımcı olduğunu söyledi. 2012 yılında borçsuz olan perakendecilikten dev, şimdi “net borçsuz” dedi. Geçtiğimiz Ağustos ayında Ambani, hissedarlara Hindistan’ın en değerli şirketi Reliance Industries’in borcunu 2021’in başına kadar geri ödeyeceğine söz verdi.

“Bugün, 31 Mart 2021 tarihli ilk programımızdan çok önce Reliance net borcunu serbest bırakarak hissedarlara verdiğimiz sözü yerine getirdiğimizi bildirmekten dolayı çok mutluyum ve tökezledim” dedi. Şirket, güçlü net sermayeye sahip ve ilerleyen dönemlerde Hindistan pazarında ve yakın pazarlarda çok güçlü ilerleyeceği net olarak belli oldu. Şirketin bu karlılığı ve hızlı büyümesinden dolayı, yabancı sermaye şirketlerinin dikkatini çekiyor.

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

ByteDance ve Microsoft TikTok’un Amerika’da kalması için anlaşmaya vardı

TikTok günümüzün en popüler video ve resim paylaştığınız sosyal medya uygulaması ve son zamanlarda casusluk iddialarıyla Amerikan Hükümeti tarafından ciddi şekilde suçlanıyordu....

Autonomous self-driving startup Argo AI hits $7.5 billion valuation

Autonomous self driving cars are very popular now and they are getting bigger day by day. Argo AI is one of them...

Artırılmış gerçeklik Startup girişimi Mira, Sequoia 10 milyon dolar daha kaynak buldu

Artırılmış gerçeklik startup girişimi Mira, Sequoia ve diğer fonlardan 10 milyon dolar daha kaynak bulduğunu açıkladı. Artırılmış gerçeklik firmalarının sayısı her geçen...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami