Sony PlayStation 5 Digital Edition tanıtıldı, popüler oyun konsolu tasarımıyla ve fiyatıyla çok konuşulacak

Sony PlayStation 5 iki farklı versiyonla tanıtıldı ve çok yakında satışa çıkarılacak. Popüler oyun konsolunun tanıtılmasıyla birlikte; tartışmaları da beraberinde getirdi. Oyun konsolunun en çok tartışılan konu, oyun konsolunun fiyatı oldu. Özellikle Türkiye’de gümrük vergileriyle birlikte yaklaşık 6.000 TL gibi bir fiyata satılacak olan oyun konsolu, geçmişte satıldığı fiyatlardan neredeyse 4 katı fiyata satılıyor. Amerika’da 300 – 500 $ arası bir fiyata satılacak olan konsol; ülkemizde neredeyse iki katına satılacak.

Sony sonunda beklenen oyun konsolunu açığa çıkardı ve bu hafta tüm dünyada, oyun konsolunun özelliklerini ve versiyonunu tanıttı. Oyun konsolunun en dikkat çeken özelliği tasarımı oldu. Konsolun tasarımı, StarWars filmlerinden çıkma bir robotu ya da bir nesneyi andırıyor. Sony PlayStation 5 iki farklı versiyonla satışa çıkacak. Sony PlayStation 5 ve Sony PlayStation 5 Digital Edition. Digital Edition versiyonunda 4K filmleri oynatacak Blu-ray sürücü olmayacak ve bundan dolayı cihazın fiyatı daha uygun olacak.

Sony PlayStation 5 pazarda yalnız değil ve Microsoft Xbox gibi güçlü rakipleri var. Microsoft da benzer bir pazarlama stratejisiyle yola çıkıyor ve pazarda Sony PlayStation 5’in rakibi oluyor. Şirket, Xbox Series X le Sony’e cevap verdi ve oyun konsolunun iki farklı versiyonu tanıttı. Microsoft Xbox’ın, Sony PlayStation 5 Digital Edition’a cevap olarak çıkardığı konsol versiyonu ise Lockhart modeli. Xbox Lockhart modelinde bir Blu-ray sürücü yer almıyor ve bundan dolayı fiyatı diğer versiyona göre çok daha uygun.

Bu yılın başlarında Sony, dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikleyiciler ve dahili mikrofon gibi etkileyici sondaj özellikleri içeren DualSense PS5 oyun kolunu açıkladı. DualSense oyun kolu hakkında gerçekten göze çarpan şey, radikal olarak farklı bir görünüm ve uzay çağı siyah-beyaz renk şeması ve PS5 tasarımının benzer bir görünüme sahip olduğu ortaya çıkıyor – bu, öncekilerden önemli bir ayrılışa işaret ediyor. Bu özellikleriyle oyun konsolu oldukça göz dolduracak gibi gözüküyor.

DualSense oyun kolu ve konsolu kadar önemli olan, Sony’nin Mart ayındaki etkinlik etkinliğinde ayrıntılı olarak tartışılan PS5 özellikleri. Lider sistem mimarı Mark Cerny bize PS5’in sistem mimarisine derinlemesine bir dalış sağladı ve PS5’in teknik iç işleyişini ortaya çıkardı. Bunları aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alacağız, ancak kısaca PS5, 3.5GHz’de 8 çekirdeğe, 16GB GDDR6 belleğe ve özel bir RDNA 2 AMD GPU’ya sahip bir AMD Zen 2 tabanlı CPU sallıyor. 10.28 TFLOP’lar işlem gücü.

Diğer PS5 özellikleri söz konusu olduğunda, yeni nesil konsolun ışın izleme, süper hızlı bir SSD, dahili bir 4K Blu-ray oynatıcıya sahip olacağını ve PS4’ün oyun kataloğundaki büyük bir değişiklikle geriye dönük olarak uyumlu olacağını biliyoruz. Hatta seviyeleri geçmenin ne kadar süreceğini söylemek için ses asistanı yetenekleri bile olabilir. Şimdiye kadar, PS5 hype özellikleriyle basında yer aldı, fakat şimdi gerçek özellikler çıktı ve bu özelliklerle oyun konsolu göz dolduracak kadar başarılı. Çıkacak oyunlarla da bu fark anlaşılacak.

Sony’nin PS5 Dijital Sürümü, Microsoft’un söylentilerine doğrudan karşı gelmiyor, ancak şirkete PlayStation 5 için fiyatlandırma konusunda biraz kaldıraç sunuyor. 4K Blu-ray sürücüsü, bir sonraki maliyetin büyük bir kısmını oluşturmasa bile, gen konsolları, sürücü maliyetleri ve ilgili lisans ücretleri sayesinde kabaca 50 $ ‘lık bir fiyat indirimine denk geliyor. Fiyat, bu yeni nesil konsol aşamasında büyük bir faktör, özellikle on yıllardır en kötü durgunluklardan birine girmek üzereyiz. Özellikle Sony ve Microsoft, oyun satışları ve aboneliklerinden sonra agresif bir şekilde kovalamak için donanımdaki olağan kayıplarını uzatmaya istekliyse, küçük bir fiyat indirimi önemli olabilir.

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

Harley – Davidson elektrikli bisiklet işine giriyor

Harley - Davidson motor dünyasın efsane markası ve yıllardır özgürlüğü ifade eden çizgisini hiç bozmuyor. Harley - Davidson'un yaptığı motorlar, dünyanın en...

Sony PlayStation 5 Ön Satışa Çıktı: Özellikler ve Tüm Detaylar

Sony PlayStation 5 geçtiğimiz yıl ilk olarak Sony tarafından duyurulmuştu ve şirket 2020 ya da 2021 yılında yeni oyun konsolunu satışa çıkaracağını...

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti. Korona pandemisi ortaya çıkınca insanlar evde kalmayı...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami