Fabrikalarda Otonom Teslimat Robotu Geliştiren Girişim OTTO Motors 29 Milyon $ Yatırım Aldı

Fabrikalarda Otonom Teslimat Robotu Geliştiren Girişim OTTO Motors 29 Milyon $ Yatırım Aldı

Günümüzde e-ticaret oldukça önemli hale geldi ve tüm dünyada, şirketler operasyonlarını geliştirmek için dijital teknolojilere yatırım yapıyorlar. Özellikle, e-ticaret alanında otomasyon ve şirketlerin bu alanda tüm iş süreçlerini gözden geçirmesi kaçınılmaz oldu. Süreç böyle olunca, girişimler de lojistikle ilgili süreçleri geliştirmek için gece gündüz çalışıyor ve ürünlerini çıkarıyor. Bu girişimlerden bir tanesi de OTTO Motors. Şirket, fabrikalarda ürünleri teslim etmek için otonom robot geliştirdi. Şirketin CEO’su Matthew Rendall tüm fabrikaları otonom robotlarla doldurmayı kafasına takmış ve gece gündüz çalışıyor.

Şirketin CEO’su ve kurucusu Matthew Rendall daha önce Clearpath Robotics isimli şirketi yönetiyordu ve yaptığı çalışmalarla sektördeki açığı keşfederek OTTO Motors’u kurdu. 2015 yılında çalışmalara başlayan OTTO Motors, şu anda fabrikalarda çalışabilen otonom robotlarını geliştirdi ve bu robotlar GE, Toyota, Nestle ve Berry Global gibi şirketlerin fabrikalarında aktif görev alıyor. Şirket, 29$ milyon dolar yatırım aldı ve bu yatırımla birlikte büyümesini sürdürmek istiyor. Seri C yatırımı alan şirket, bu yatırımı Kensington Özel Yatırım Fonundan aldı ve yatırım sürecine Montreal Capital Partners bankası da katıldı.

OTTO Motors, bundan önceki yatırım turunda da Export Development Canada ve iNovia Capital’in katıldığı yatırım turunda 83 milyon dolar yatırım almıştı. Şirketin CEO’su Rendall, özellikle COVID-19’dan sonra süreçlerin otomasyonla dönüştürülmesi gerektiğin belirtti. Şirketin yaptığı robotlar, fabrikaların depolarındaki tüm materyalleri kavrayabiliyor ve taşıyabiliyor. Robotların, insanların işini alacağını söyleyebiliriz; fakat insanlar fabrikalarda yük taşımayı bırakıp, daha kalifiye işlerde çalışabilir ve robotlar, insanların yük taşıma sürecine destek olmak için önemli bir yatırım ve geliştirme.

Rendall, fabrikaların işçi bulamadığını ve bu yüzden operasyonlarını tam anlamıyla yürütemediklerini belirtiyor. Yüksek operasyonlu fabrikalar da eleman bulmakta zorlanıyor ve bu yüzden fabrikalara destek vermek gerekiyor. Bu noktada, robotlar çok iyi bir tercih olacak ve fabrikaların depolarında ürünlerin taşınmasına yardımcı olacak. Fabrikalar, küçük eyaletlerde kuruluyor ve bu eyaletlerde yeterli insan gücü bulunmadığı için, şirketlerin tüm taşımacılık süreçlerini otonom araçlarla yapmayı planlıyor.

Yapılan araştırmalara göre, insanlar eğitim alarak yeteneklerini geliştiriyor ve kalifiye işlere yöneliyor. Bundan dolayı, fabrikalarda çalışacak nitelikli iş gücü bulmak oldukça zorlaşıyor ve 2018 – 2028 yılları arasında sektörde 2.4 milyon çalışan açığı olacak. Bu açık Japonya ve Çin gibi ülkelerde de oldukça fazla olacak ve bu ülkelerde otonom robotlara ihtiyaç duyulacak. Rendall, “fabrikalarda insanların yaptığı şey A noktasından B noktasına ürünleri taşımak ve bu işi robotlar rahatlıkla yapabilir”, diye açıklıyor.

OTTO Motors’un hedef müşterileri otomotiv ve taşımacılık sektöründe iş yapan şirketler ve bu şirketlerin robotlara ihtiyaçları bulunmakta. Şirket şu anda 10’a yakın firmayla anlaşma yapmış ve taşımacılık yapıyor. Şirket, önümüzdeki yıllarda medikal ve sağlık sektörüne girmeyi planlıyor. Bunun yanında şirket, yiyecek – içecek gibi gıda sektörüne ve sağlık sektörüne girmeyi planlıyor. Robotların, gelecekte tüm fabrikalarda olacağı ve insanların işini kolaylaştıracağı önemli bir gerçek ve şirketler bu konulara önem vererek tüm süreçlerini dijitalleştirmesi gerekiyor. Şirketin sitesine ve yaptığı robotlara buradan ulaşabilirsiniz: https://ottomotors.com

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

ByteDance ve Microsoft TikTok’un Amerika’da kalması için anlaşmaya vardı

TikTok günümüzün en popüler video ve resim paylaştığınız sosyal medya uygulaması ve son zamanlarda casusluk iddialarıyla Amerikan Hükümeti tarafından ciddi şekilde suçlanıyordu....

Autonomous self-driving startup Argo AI hits $7.5 billion valuation

Autonomous self driving cars are very popular now and they are getting bigger day by day. Argo AI is one of them...

Artırılmış gerçeklik Startup girişimi Mira, Sequoia 10 milyon dolar daha kaynak buldu

Artırılmış gerçeklik startup girişimi Mira, Sequoia ve diğer fonlardan 10 milyon dolar daha kaynak bulduğunu açıkladı. Artırılmış gerçeklik firmalarının sayısı her geçen...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami