Apple iOS 13.5 güncellemesini yayınladı ve artık maskenizle apple iPhone ve iPad ekran kilitleri açabileceksiniz

Apple iOS 13.5 güncellemesini yayınladı ve artık maskenizle apple iPhone ve iPad ekran kilitleri açabileceksiniz

Geçtiğimiz ay Apple’ın akıllı cihazlarında bir güncellemeye gideceğini duyurmuştuk ve tüm cihazlar için iOS işletim sistemini güncelleyerek, iOS 13.5 sürümünü yayınlayacağını haber yapmıştık. Bu güncellemenin en önemli özelliği, maskelerinizi çıkarmadan Apple iOS işletim sistemine sahip tüm cihazların kilidini açabileceksiniz. Apple Face ID’nin sizi tanıması için yüzünüzden maskenizi çıkarmanız gerekiyor ve bu da sağa sola dokunmak ve sürekli yüzünüze dokunmanız gerekiyor. Apple, bu sorunun farkına vardı ve güncelleme yaparak, yüzünüzde maske varken de kilidin açılmasını sağladı.

Koronadan dolayı artık herkes maske takmak zorunda ve maske takarken de elinizi sürekli yüzünüze götürmeniz çok zor. Ayrıca, maskeniz yüzünüzdeyken iPhone cihazların sahip olduğu Face ID özelliğini kullanıyorsanız, maskenizi çıkarmanız ya da yüzünüzden sıyırmanız gerekiyor. Tabi ki bu durum da sağlık açısından gerçekten çok tehlikeli bir durum. Toplum içindeyken maskenizi çıkarmamanız gerekiyor ve maskeyi elinizle çıkarmaya çalıştığınızda da virüs kapma tehlikesi var. Telefonunuzda bir mesaj okumanız gerekebilir ve telefonunuzu açmak için Face ID’nin yüzünüzü tanıması gerekiyor ve bu büyük problem.

Bu durumun farkına varan Apple mühendisleri de Face ID özelliğini, maske ile uyumlu hale getirmek için çalışmaya başladılar ve önümüzdeki günlerde yayınlanacak iOS 13.5 güncellemesiyle maske ile Face ID sizi tanıyacak. Bu insanlar için çok büyük bir problem değil ve aslında çok da şikayetçi olan yok; fakat Apple mühendisleri böyle bir ihtiyaç olduğuna karar verdiler ve iPhone kullanıcıları için de harika bir gelişme. Aslında, Apple Face ID sizi şapka taktığınızda veya kafanızda kapşonlu şapka olduğunda sizi tanıyordu.

Apple yazılımcıları, iPhone kullanıcılarının bu sorunu yaşadığına karar verdi ve bu sorunu gidermek için yazılımda geliştirmeler yapmaya başladılar. Yazılım geliştirmesi tamamlandığında, iPhone’larınıza 13.5 güncellemesi gelecek ve bu güncellemeyle yazılımı yükledikten sonra, akıllı telefonunuz maske taksanız bile sizi tanıyacak ve Face ID ile telefonunuz açılacak.

Robert Petersen ve Guilherme Rambo tarafından Twitter’da paylaşılan videolar, Face ID’li Apple cihazlarının bir maske algıladığında yedek şifre giriş ekranına atlayacağını gösteriyor. Bu, yalnızca günde onlarca kez telefonunuzun kilidini açıyorsanız sizin işinizi çok kolaylaştıracak. Aynı zamanda kullanıcıları maskelerini çıkarmaya zorlamayarak, kendilerini virüslere maruz bırakmayarak insanları güvende tutmaya yardımcı oluyor. Aşağıdaki twitter hesabından da yazılımın nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

ByteDance ve Microsoft TikTok’un Amerika’da kalması için anlaşmaya vardı

TikTok günümüzün en popüler video ve resim paylaştığınız sosyal medya uygulaması ve son zamanlarda casusluk iddialarıyla Amerikan Hükümeti tarafından ciddi şekilde suçlanıyordu....

Autonomous self-driving startup Argo AI hits $7.5 billion valuation

Autonomous self driving cars are very popular now and they are getting bigger day by day. Argo AI is one of them...

Artırılmış gerçeklik Startup girişimi Mira, Sequoia 10 milyon dolar daha kaynak buldu

Artırılmış gerçeklik startup girişimi Mira, Sequoia ve diğer fonlardan 10 milyon dolar daha kaynak bulduğunu açıkladı. Artırılmış gerçeklik firmalarının sayısı her geçen...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami