Yapay zekalı Otonom robotların yükselişi COVID-19’la birlikte hızlandı

Yapay zekalı Otonom robotların yükselişi COVID-19’la birlikte hızlandı

COVID-19 ya da bilinen adıyla Korona, tüm dünyada büyük bir değişime neden oldu. Perakende sektörü, mağazalar, restoranlar ve kafeler korona başladığı anda kapanmak zorunda kaldı ve satışları bir anda durdu. Şirketler büyük zararlar etmeye başladılar ve böyle bir duruma hazır olmadıkları için de dijitale geçiş yapamadılar. Şirketler, dijital iş modellerini de hazırlamadıkları için mağazalarını kapatmak zorunda kaldılar. Korona süreci, şirketlerin dijitale de yatırım yapmaları gerektiğini gösterdi ve yeni ekonomilerin önü açıldı.

Otonom araçlar, uzaktan operatörlerle yönetilmeye başlandı ve işsiz kalan insanlara yeni bir iş alanı ortaya çıktı. Uzaktan otonom araçları kullanan operatörler, otonom aracın teslimatı yapması için aracı sürekli kontrol ediyor ve aracın hedefe ulaşması için yardımcı oluyor. Önümüzdeki yıllarda bu tip araçların artık her yerde olacağı ve uzaktan operatörlerle kullanılacağı artık kesin gibi. Bu da engelli ve evden çalışmak isteyen insanlara da yeni bir iş alanı yaratacak ve istihdam için gerçekten çok önemli bir örnek.

Yapay zekaya sahip otonom araçların yükselişi COVID-19’la hızlandı ve tekerlekli araçlar şirketleri korona krizinde kurtardı, ancak yeni bir teknoloji işi sadece yuvarlanmayı sürdürmekle kalmadı, hız kazandı. Teleoperasyonlar – ya da daha spesifik olarak, otonom dağıtım robotları için teleopslar – hala bir endüstrideki ticarileştirme havuzunun derin ucuna dalmamış bir niş iştir. Bununla birlikte, bir insanın otonom robotları uzaktan izlediği ve yönlendirdiği iş, son birkaç ay içinde temassız teslimat için artan talep ile birlikte büyümeye başladı.

COVID-19’un en kötü etkisi mezunlar ve çalışanların iş havuzunda beklemesi oldu. Artan teslimat talepleri üzerine otonom aracı şirketleri büyümeye başladı ve bu şirketler teslimat yapmayı hızlandırdı. Postmates isimli girişim geçen yıl otonom bir araç teleoperasyon şirketi olan Phantom Auto ile ortaklık kurdu. Postmates, Serve olarak bilinen soğutucudan ilham alan otonom teslimat robotları filosunu uzaktan izlemek, yönlendirmek veya çalıştırmak için Phantom Auto’nun yazılım geliştirme kitini kullanıyor. Ortaklık, Phantom Auto’nun otonom robotaksi uygulamalarının ötesinde, kaldırımları, depoları ve kargo alanlarını hedefleyen bir lojistik işine girdi.

Teslimat robotları için momentum Kendi kendine giden kamyonları, robotaksi hizmetlerini ve diğer özerk araç teknolojisi uygulamalarını kamu yollarına yerleştirmek için “yarış” COVID-19 ortaya çıkmadan çok önce yavaşlamıştı. Mühendisler, kendi kendini süren araç teknolojilerinin tekerleğin arkasında bir insan operatörü olmadan çalışabilecek kadar güvenli olduğunu doğrulama konularında çaba harcadılar. Doğrulama konusunda beklenenden daha zor zorluklara maruz kaldıklarında, dağıtım için geç kaldılar ve zaman çizelgeleri ötelendi ve girişimler iş modellerini pivot etmek zorunda kaldı.

COVID-19, bir istisna dışında gelişimi daha da yavaşlattı: kaldırımlar üzerinde veya bisiklet yollarında çalışan otonom dağıtım robotları. Refraksiyon AI, Starship Technologies ve Postmates gibi girişimler, COVID-19’la birlikte tüm şehirleri, ilçeleri ve eyaletleri sisteme dahil etti ve evde kalma sürecinde talepte bir artış yaşadı. Otonom robotlar, bir zamanlar yenilik olarak kabul edildi, ve hatta yenilik olarak arandı. Örneğin, Nuro’nun R2 dağıtım robotları, tıbbi malzemeleri Kaliforniya’da COVID-19 tedavi merkezlerine dönüştürülen iki stadyum etrafında taşımak için kullanılıyor.

Postmates-fantom Wfh Bir Postmates çalışanı, şirketin otonom teslimat robotlarından birini izliyor ve aracın durumunu anlık olarak görüyorlar. Postmates COVID-19 ABD’ye süpürüldükten sonra, Postmates yöneticileri bunun uzun bir çile olacağı sonucuna vardı. Şirket halihazırda mühendislik personelini evden çalışmaya gönderdi, ancak teleoperatörleri hala şirketin operasyon merkezlerine geliyor. Mart ortalarında, Postmates’in özerk dağıtım botlarını işlettiği iki pazar olan San Francisco ve Los Angeles’ta evde kalma emirleri başladı. Kısa bir süre sonra, Postmates harekete geçti ve teleoperatörleri ya da filo amirlerini dediklerinde evden çalışacak bir iş modeline dönüştürdü.

Yakın tarihli bir röportajda Postmates’in özel projeler başkan yardımcısı Ali Kashani, “Bunun gerçekten iki veya üç haftalık bir aşama olmayacağının farkında olduk. “Burada oynayacağımız bir rolümüz olduğunu fark ettik – aslında bir şeyler yapabiliriz.” Postmates, daha fazla teleoperasyon çalışanı gerektiren Hizmet robotlarının dağıtımını hızlandırmaya karar verdi. Bu otonom robot kılavuzları, Servis botlarının varış yerlerine güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için gerekli ve bu alana yatırım yaptık diye belirtti.

Phantom Auto’nun yazılımını kullanan bir Postmates filo amiri, binlerce mil uzaklıktaki bir robotu izleyebiliyor. Süpervizör, botun ilk ve son 15 metreyi bir restorana veya alıcıya gitmesine yardımcı olmak için veya yoğun bir caddeyi geçmek için yardıma ihtiyacı varsa destek verebilir. Bu robot kılavuzları birkaç yöntem kullanılmasına yardımcı olabilir. İnsan teleoperatör, botun doğru seçimi yapmasına yardımcı olmak için başparmak yukarı veya başparmak aşağı kadar basit bir şey olan sisteme girdi sağlayabilir. Çalışan ayrıca botu gerçek zamanlı olarak yönlendirmek, hızlandırmak ve yavaşlatmak için el tipi bir uzaktan kumanda kullanabilir.

Postmates, insanları operasyon merkezlerine sıkıştırmak yerine, çalışanların evlerine götürdü. Şirket, Phantom Auto’nun bir desteğiyle, evde iş istasyonları kurdu, internetlerini geliştirdi ve yöneticilerin bağlantılarını daha etkili bir şekilde izleyebilmelerini sağlamak için yeni standart işletim prosedürleri geliştirdi. Kashani, Postmates, ilk barınma yerinde siparişlerin Mart ortasında başlatılmasından birkaç gün sonra filo amirlerinin evden çalıştığını söyledi. Şirket tüm operasyonlarını dijitale taşıyarak, otonom araçları evden çalıştırıyor ve bu da harika bir özellik.

COVID-19 olmasaydı, bu açık bir hareket asla gerçekleşmeyebilirdi. Normal operasyon prosedürleri altında filo amirleri, Postmates’in San Francisco ve Los Angeles’taki merkezi operasyon merkezi tesislerinde çalıştı. İşi çalışanların evlerine taşıdığında, Postmates, işten çıkarılacak çok daha büyük bir çalışma havuzuna sahip olduğunu keşfetti. Artık arkadașlar, ofislerinden uzakta ya da evden seyahat etmekte güçlük çekebilecek engelli kiși de ișleyenleri ișe alabilir. Şirket, San Francisco şirketini piyasaya sürdüğünden beri filo amirlerinin sayısını % 30 artırdı.

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

Harley – Davidson elektrikli bisiklet işine giriyor

Harley - Davidson motor dünyasın efsane markası ve yıllardır özgürlüğü ifade eden çizgisini hiç bozmuyor. Harley - Davidson'un yaptığı motorlar, dünyanın en...

Sony PlayStation 5 Ön Satışa Çıktı: Özellikler ve Tüm Detaylar

Sony PlayStation 5 geçtiğimiz yıl ilk olarak Sony tarafından duyurulmuştu ve şirket 2020 ya da 2021 yılında yeni oyun konsolunu satışa çıkaracağını...

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti. Korona pandemisi ortaya çıkınca insanlar evde kalmayı...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami