Netflix görüntü yayın kalitesini normale almaya başladı

Netflix görüntü yayın kalitesini normale almaya başladı

Netflix, pandemiden dolayı yaşanan fazla talebe karşılık vermek için görüntü kalitesini ve streaming hızını azaltmak zorunda kalmıştı ve tüm dünyada da bu uygulamaya gitmişti. Avrupa’da da hızla streaming azaltmaya giden Netflix, bu konuda şikayetler de almaya başladı. Şirketin geniş bant bağlantılarına çok fazla stres yarattığı korkusundan bant genişliği kullanımını azaltması yönündeki hükümet taleplerini takiben çeşitli Avrupa ülkelerinde akış kalitesini geri kazanmak için çalışmaya devam ediyor.

FlatpanelsHD’ye göre, Danimarka, Norveç, Almanya ve diğer ülkelerdeki insanlar akan bit hızında bir artış fark ettiklerini bildirdi. Netflix web sitesine “kapasitenin artırılmasına yardımcı olmak için İSS’lerle birlikte çalıştığını” doğruladı. Şirket, hangi ülkelerin daha kaliteli akış için bit hızını geri yüklediğini ve hangilerinin yapmadığını söylemedi, ancak bu sürecin uzun süreceği ve kalitenin kolay kazanılmayacağını kaynaklardan öğrendik ve daha fazla bilgi için araştırmalara devam ediyoruz.

Bir konuşmacı FlatpanelsHD’ye “Sadece son ayda normal kapasitenin dört katını ekledik” dedi. “Koşullar iyileştikçe bu sınırlamaları kaldıracağız.” diye basına bilgi verdi. Bilindiği gibi tüm dünyadaki internet akış trafiğinin yüzde 80’ininden fazlasını YouTube, Netflix gibi video streaming platformları tüketiyor ve bu durum hükümetlerin hoşuna gitmiyor ve Netflix gibi firmaları trafik konusunda uyararak kısıtlamaya gitmelerini talep ediyor.

Avrupa Birliği endüstri şefi Thierry Breton başlangıçta Netflix ve YouTube da dahil olmak üzere kıtada kullanılan altyapı üzerindeki yüklerinin azaltılmasına yardımcı olmak için akış platformlarını toplantıya çağırdı. Bir sözcü Mart ayında basına verdiği demeçte, Netflix 30 gün boyunca akışlarındaki bit hızlarını azaltmayı kabul etti ve bu hareketin “Avrupa ağlarındaki Netflix trafiğini yüzde 25 civarında azaltacağını” tahmin ettiğini belirtti. Yüzde 25 trafik azaltması çok önemli bir yükten kurtarıyor.

Streaming alanında yapılan azalma, Netflix’in düşük bant genişliği özelliklerine sahip alanlarda akışı sabit tutmak için 2011’den beri kullandığı diğer yöntemlere ek olarak yapıldı. Örneğin, Netflix, o sırada açıkladığı Netflix sözcüsü, erişilebilir bant genişliğine göre akış videosunun kalitesini otomatik olarak ayarlayan uyarlanabilir bir akış aracı kullanıyor. Netflix, şirket 2010-2011 arasında video akışına başladığında “açık bağlantı” programının pilotuna başladı ve bu sistemi sürekli geliştirmeye çalışıyor.

Diğer akış hizmetleri muhtemelen bazılarının akış kalitesini yükselttiği önümüzdeki günlerde tüm kamuoyuna bildirmeye başlayacaklar. Netflix gibi, diğer yayın platformları da tüm dünyada streaming hızlarını ve görüntü kalitesini yavaşlatmaya başlamıştı. Apple Insider, Apple’ın geçen ayın sonlarında Apple TV Plus kullanan kişiler için akış kalitesini artırmak amacıyla daha yüksek bit hızlarını geri yüklediğini bildirdi.

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

Harley – Davidson elektrikli bisiklet işine giriyor

Harley - Davidson motor dünyasın efsane markası ve yıllardır özgürlüğü ifade eden çizgisini hiç bozmuyor. Harley - Davidson'un yaptığı motorlar, dünyanın en...

Sony PlayStation 5 Ön Satışa Çıktı: Özellikler ve Tüm Detaylar

Sony PlayStation 5 geçtiğimiz yıl ilk olarak Sony tarafından duyurulmuştu ve şirket 2020 ya da 2021 yılında yeni oyun konsolunu satışa çıkaracağını...

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti. Korona pandemisi ortaya çıkınca insanlar evde kalmayı...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami