Otonomo 46 milyon $ yatırım alarak otomotiv veri sektöründe büyümeye karar verdi

Otonomo 46 milyon $ yatırım alarak otomotiv veri sektöründe büyümeye karar verdi

Bugün, Tesla gibi yeni nesil araçlar bir hazine değerinde veri üretebilecek kapasitede. Uygun araçlar olmadan, bu veriler ham olarak duracak ve kullanılamayarak değersiz hale gelecektir. Eskiden araçlar mekanikti ve IoT ve connected cars olarak isimlendirilen bağlantılı araçlar yavaş yavaş sokaklara çıkmaya başladı. Bu araçlar, eskisi gibi manuel araçlar değil ve etrafındaki tüm nesneleri yapay zeka teknolojisiyle analiz ediyor ve bu analizler sonucunda ortaya ciddi miktarda veri – data çıkıyor. Bu dataların anlamlı hale getirilmesi gerek ve bu işi yapacak deneyimli şirketlere ihtiyaç duyulmakta.

Bazı şirketler, otomobil üreticilerinin bağlı otomobillerden üretilen verileri yönetmesine ve kullanmasına yardımcı olmak için yatırım yapıyor ve bu alanda büyümeye çalışıyor. İsrail’li startup Otonomo, 2015 yılında araç verilerini yakalayan ve anonimleştiren bulut tabanlı bir yazılım platformuyla ortaya çıkan iyi bir oyuncu. Şirket, cloud tabanlı ürünüyle elektrikli araç yönetimi, abonelik tabanlı yakıt ikmali, otopark, haritalama, kullanıma dayalı sigorta ve acil servis tüm işlemleri online olarak yönetecek.

Otonomo startup girişimi, yaptığı basın duyurusuyla bu hafta otomotiv veri platformunu daha da ileriye taşımak için 46 milyon dolar topladığını açıkladı. Yatırım sermaye şirketlerinin katıldığı turda, SK Holdings, Avis Budget Group ve Alliance Ventures’ın yatırımlarını içeren C Serisi finansman turunda bu rakam toplandı. Mevcut yatırımcılar Bessemer Venture Partners da yatırım turuna katıldı. Otonomo şirketi, geçmişten bugüne kadar yaklaşık 82 milyon dolar topladı.

Şirketin yaptığı hedef açıklamasına göre, fonlar Otonomo’nun işini ölçeklendirmesine, ürünlerini geliştirmesine ve rekabetçi kalmasına yardımcı olacak. Otonomo, özellikle Güney Kore ve Japonya olmak üzere yeni pazarlara açılmayı hedefliyor. Otonomo CEO’su ve kurucusu Ben Volkow yaptığı açıklamada, “Artık en zorlu gizlilik ve güvenlik standartlarına bağlı kalarak, araç verilerini tüm ulaşım ekosistemi için mümkün olduğunca değerli hale getirme vizyonumuzu yerine getirmek için gereken genişletilmiş kaynaklara sahibiz.” Dedi.

Otonomo’nun satış yapması için değer önermesi, verilerin toplandığı andan itibaren tüm verileri güvende tutarken, bu verilere bağlı araçlardan para kazanma fırsatları yaratmaya odaklanıyor. Veriler güvenli bir şekilde toplandıktan sonra, platform verileri farklı formatlara çeviriyor ve böylece şirketler filolar, akıllı şehirler ve bireysel müşteriler için uygulamalar ve hizmetler geliştirmek için kullanabiliyorlar. Platform aynı zamanda hem kişisel hem de toplu verileri kullanarak GDPR, CCPA ve diğer gizlilik düzenlemelerine uyumlu çözümlere olanak tanıyor.

Otonomo, günümüzde birçok veri üreten sektörle birlikte çalışıyor ve anlaşmaya sahip. Şirket platformunu, otomobil üreticileri, filolar, çiftlik ve inşaat üreticileri ile ortaklıklar yoluyla 20 milyondan fazla araçtan günde 2,6 milyar veri alıyor. Otonomo, Daimler, BMW, Mitsubishi Motor Company ve Avis Budget Group’u içeren 25’ten fazla şirketle ortaklığa sahip. Şirket, yaptığı açıklamada bünyesinde yedi müşteri daha kazandırmaya hazırlandığını söyledi.

Otonomo, akıllı araçların kendileri için bir fırsat olacağını öngörüyor ve internete bağlı arabaların 2020’de Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında satılan arabaların %70’inden fazlasını oluşturacağını öngörüyor. Otomotiv sektöründen de aldıkları öngörüleri değerlendirerek bu alanda yatırım yapan şirket, oldukça iyi bir şekilde ilerliyor ve yatırım alarak ekibini genişletmeye ve büyümeye çalışıyor. Gelecekte akıllı ve internete bağlanan araçların sayısı artacak ve bu araçların ürettiği veriler çok değerli hale gelecek.

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

Harley – Davidson elektrikli bisiklet işine giriyor

Harley - Davidson motor dünyasın efsane markası ve yıllardır özgürlüğü ifade eden çizgisini hiç bozmuyor. Harley - Davidson'un yaptığı motorlar, dünyanın en...

Sony PlayStation 5 Ön Satışa Çıktı: Özellikler ve Tüm Detaylar

Sony PlayStation 5 geçtiğimiz yıl ilk olarak Sony tarafından duyurulmuştu ve şirket 2020 ya da 2021 yılında yeni oyun konsolunu satışa çıkaracağını...

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti. Korona pandemisi ortaya çıkınca insanlar evde kalmayı...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami