Nvidia kıdemli mühendisi ve Stanford uzmanları 400$’a parçaları toplanabilen açık kaynak ventilator üretti

Nvidia kıdemli mühendisi ve Stanford uzmanları 400$’a parçaları toplanabilen açık kaynak ventilator üretti

Korona virüs salgınının çok hızlı yayılması ve tüm dünyadaki insanlara birkaç ay içinde bulaşmasından sonra, özellikle hastaneler çok zor dönemler geçirdi. Hastaların bir anda hastanelere akın etmesi ve yoğun bakıma alınan hastaların ventilator ihtiyacı olması; fakat hastanelerin bu ihtiyacı karşılayamamasından dolayı hastalar ve hastaneler büyük sıkıntı yaşadı. Hatta, İtalya gibi bazı ülkelerde, hastalar için yeterli sayıda ventilator olmadığı için, hastalar arasında tercih yapıldı.

Ventilator ihtiyacını anlayan ve yardımcı olmak isteyen bilim adamları ve şirketler de kolları sıvadılar ve ventilator üretmeye başladılar. Bunlardan bir tanesi de Nvidia Kıdemli Mühendisi Bill Dally ve açık kaynak olarak üretebilen ve parçalarının tamamının 400$ gibi bir tutarda toplanabildiği bir ventilator üretti. Bill yaptığı ventilatör’ün tüm açık kaynak kodlarını, Stanford Üniversitesi bünyesinde hazırladıkları op-vent.standford.edu çatısı altında paylaştı ve linke tıklayarak siteye gidip tüm kaynaklara erişebilirsiniz.

Bill ve arkadaşları tarafından üretilen 400$’lık ventilatorün piyasa fiyatı yaklaşık 20.000$ ve açık kaynak olarak tüm dökümanları paylaştıkları için, biraz mühendislik bilgisi olan herkes bu ventilatörü üretebilir. Özellikle, üniversite hastaneleri ve mühendislik okuyan üniversite öğrencileri de rahatlıkla bu ventilatörü üretebilirler. Ventilatörün yapımı çok sade ve herkes tarafından rahatlıkla da hayata geçirilebilir. Biraz yapımına ve parçalarına kafa yorduktan sonra projeyi hayata geçirebilirsiniz.

Dally tarafından oluşturulan tasarım basitlik için hazırlandı ve temel olarak sadece iki merkezi bileşen içeriyor – bir solenoid valf ve bir mikrodenetleyici. Tasarım OP-Vent olarak adlandırıldı ve aşağıdaki videoda, COVID-19’a yanıt olarak geliştirilen diğer daha karmaşık acil durum kullanımlı ventilatör tasarımları da dahil olmak üzere mevcut alternatiflere kıyasla donanım açısından ne kadar sade bir yapıya sahip olduğunu görebilirsiniz.

Dally’nin hazırladığı bu sade tasarıma sahip ventilatöre doktorlar da yardım etti. Stanford Üniversitesinden Dr. Andrew More, kıdemli doktor ve Dr. Bryant Lin, medikal cihaz uzmanı; ventilatörün üretilmesine yardımcı oldular ve ekibe tüm desteği verdiler. Dr. Lin, cihazın çok basit olduğu ve herkesin hızlı bir şekilde, cihazın kurulumunu yapabileceğini belirtti. Cihaz tasarlanırken sade olmasına ve çok az parça içermesine özen gösterdiklerini söyleyen Lin, ventilatörün çok az enerji harcamasını da sağladıklarını söyledi.

Bir sonraki tasarım, ajansın COVID-19 ekipmanı için Acil Kullanım Yetkilendirme programı kapsamında FDA tarafından onaylanması ve daha sonra büyük ölçekli üretim yapmak için imalat ortaklarını aramasını sağlamak. Bu cihaz FDA tarafından onaylandığında, herhangi medikal cihaz üreten bir şirketle anlaşıp üretimi yapılabilir. Mühendisler, hangi sektörde çalışırlarsa çalışsınlar, insanların hayatlarını kurtarmak için harika işler başarıyorlar.

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

Harley – Davidson elektrikli bisiklet işine giriyor

Harley - Davidson motor dünyasın efsane markası ve yıllardır özgürlüğü ifade eden çizgisini hiç bozmuyor. Harley - Davidson'un yaptığı motorlar, dünyanın en...

Sony PlayStation 5 Ön Satışa Çıktı: Özellikler ve Tüm Detaylar

Sony PlayStation 5 geçtiğimiz yıl ilk olarak Sony tarafından duyurulmuştu ve şirket 2020 ya da 2021 yılında yeni oyun konsolunu satışa çıkaracağını...

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti. Korona pandemisi ortaya çıkınca insanlar evde kalmayı...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami