Ford otonom araç projesini 2022 yılına ertelediğini duyurdu

Ford otonom araç projesini 2022 yılına ertelediğini duyurdu

Ford’un Otonom Araç Programı, şirketin Rivian ile Lincoln Elektrikli Araç programı da dahil olmak üzere 2022 yılına kadar ertelenecek. Techcrunch’un son raporuna göre Ford, 28 Nisan Salı günü, şirketin koronavirüs pandemisi nedeniyle piyasaya çıkma stratejisini yeniden düşünmesi gerektiğinden, şirketin özerk bir araç hizmeti başlatma planlarını erteleyeceğini duyurdu. Duyuru, üç aylık kazançlarının de içerdiği br açıklamayla yapıldı.

Rapora göre Ford, Amerika Birleşik Devletleri’nde otonom araç pilot denemeleri yapan diğer şirketlerden farklı bir strateji izlemeye karar verdi. Ford, diğer şirketleriden farklı bir şirket ve köklü bir geçmişe sahip. Otomobil üreticisinin yıllardır izlediği iki paralel yolun, 2021’de yapılması planlanan ticari lansmandan önce birleştirilmesi gerekiyordu. Ayrıca şirketin otonom araç veya AV iş modelinin neye benzeyebileceğini de önümüzdeki yıllarda ortaya daha detaylı çıkacağı da belirtildi. otonom araç teknolojisinin geliştirilmesine odaklanırken farklı testler yaparak 2022 tarihinde ortaya başarılı bir model çıkarmayı düşünüyor.

Ford 2017’de Pittsburgh merkezli Argo AI adlı bir şirkete 1 milyar dolar yatırım yaptı. Argo AI, Ford’un sanal sürücü sistemi ve Ford için özel olarak tasarlanmış yüksek çözünürlüklü haritalar da dahil olmak üzere Ford’un kendi kendine sürüş araç sistemini geliştirmekten sorumlu bir startup. Otomobil üreticisi, Domino’s, Postmates, Walmart ve bazı yerel işletmeler gibi ortaklarıyla pilot programlar aracılığıyla pazara gitme stratejisini geliştirmek için testler yapıyor ve bu şirketlerle otonom araçlarını kullanacaklar.

Son yayınlanan rapora göre, tüketici davranışı COVID-19’un neden olduğu pandemiden zaten etkilenmişti. Ford Çin’de online satış yapmaya hazırlanırken bu durum ortaya çıktı. Ford CEO’su Jim Hacket, Çin’deki satışların üçte birinin şu anda çevrimiçi olduğunu söyledi. Yani artık online kanallardan araba satışları çok önemli hale geldi ve şirket Çin’de de bu yapıyı daha da geliştirmeye çalışıyor. Şirketin tecrübesi ile Ford, belirli ürünlerine yönelik bir talep değişikliğinin olacağını önceden tahmin etmişti.

Techcrunch’un diğer raporuna göre, otomobil üreticisi ayrıca Rivian’ın kaykay platformuna dayanan tamamen yeni bir elektrikli araç geliştirme planlarını da rafa kaldırdı. Ford ve Rivian, ertelemenin çevrenin mevcut durumu ile başa çıkmak için karşılıklı bir karar olduğunu açıkladılar. Bununla birlikte, şirketler gelecekte bir elektrikli araç geliştirmeyi planlıyor ve bunun üzerine çalışmalara devam ediyorlar.

Ford daha önce Rivian ve Lincoln’ün birlikte geliştirilen araç projesinin SUV olması muhtemel tamamen elektrikli bir araç üreteceğini açıklamıştı. Rivian’ın esnek kaykay platformu, şirketler tarafından birkaç ay önce belirtildiği gibi Lincoln’un akülü elektrikli aracını inşa etmek için kullanılacak. Ford, “Geliştirme döngüsünde ilerledikçe ve mevcut ortam göz önüne alındığında, geliştirme çabalarının; Lincoln’un kendi elektrikli aracına odaklamanın daha iyi olacağını belirledik.” dedi. Ford’un ilk çeyrekteki kaybı 2 milyar dolardan 5 milyar dolara çıktı.

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

ByteDance ve Microsoft TikTok’un Amerika’da kalması için anlaşmaya vardı

TikTok günümüzün en popüler video ve resim paylaştığınız sosyal medya uygulaması ve son zamanlarda casusluk iddialarıyla Amerikan Hükümeti tarafından ciddi şekilde suçlanıyordu....

Autonomous self-driving startup Argo AI hits $7.5 billion valuation

Autonomous self driving cars are very popular now and they are getting bigger day by day. Argo AI is one of them...

Artırılmış gerçeklik Startup girişimi Mira, Sequoia 10 milyon dolar daha kaynak buldu

Artırılmış gerçeklik startup girişimi Mira, Sequoia ve diğer fonlardan 10 milyon dolar daha kaynak bulduğunu açıkladı. Artırılmış gerçeklik firmalarının sayısı her geçen...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami