Tesla araçları yeni yazılım güncellemesiyle trafik ışıklarını ve trafik işaretlerini tanıyacak

Tesla araçları yeni yazılım güncellemesiyle trafik ışıklarını ve trafik işaretlerini tanıyacak

Tesla, elektrikli araçlar içinde en sevilen ve marka imajı çok yüksek olan bir firma. Girişimci Elon Musk’ın da vizyonunu dikkate aldığımızda, şirketin hisseleri hızla yükseliyor. Tüm bu gelişmelerin yanında Tesla, araçlarının özelliklerini de hızla geliştiriyor. Son yapılan duyuruyla Tesla araçlarının yazılımı güncellendi ve araçlar trafik ışıklarını ve trafik işaretlerini tanıyarak tepki verecek. Halka açık yollarda test ettikten sonra Tesla, dur işaretleri ve trafik sinyallerini tespit etmek için tasarlanmış kısmen otomatik sürüş sisteminin yeni bir özelliğini kullanıma sunuyor.

Elektrikli otomobil üreten şirketin seyir kontrolü ve otomatik yönlendirme sistemlerinin güncellenmesi gerçekleşti, şirketin CEO’su Elon Musk’un bu yıl içinde otomobilleri tamamen kendi kendine çalışan araçlara dönüştürme taahhüdüne doğru bir adım attı. Uygun donanımlı Tesla araçları, hafta sonu sahiplerine gönderilen yazılım güncelleme iletisiyle birlikte başladı. Bu yazılım güncellemesi sayesinde Tesla, trafik ışıklarını tanıyabilir ve bunlara yanıt verebilir hale geldi. Yazılım güncellemesinden önce Tesla, trafikte sadece şerit tanıma özelliğine sahipti. Yeni güncellemenin ve aracın yeteneklerinin videosunu yayınlayan Tesla, yazılım güncellemesini 2020.12.6 güncellemesiyle daha geniş filolarına aktarıyor.

Bu yeni özellik, bugün yoldaki her Tesla aracında mevcut değil. Araçlarda en yeni Hardware 3 paketi ve şirketin “tam otomatik sürüş” olarak pazarladığı tamamen opsiyonel Autopilot paketi bulunmalı. Bu donanım paketine sahip olan araçlar, yeni güncellemeden faydalanabilecek. Yeni özellik sayesinde, trafik eşığı ve dur işareti kontrolü olarak adlandırılan özellik, araçların trafik ışıklarını ve dur işaretlerini tanımasına ve bunlara yanıt vermesine olanak sağlamak için tasarlanmıştır.

Açıkçası, Tesla araçları kendi kendine sürüş yapmıyor ve bu özelliğin sınırları var. Bu özellik, “trafiğe duyarlı hız sabitleyici” veya “Autosteer” kullanırken uygun şekilde donatılmış Tesla araçlarını durduracak şekilde yavaşlatır. Yazılım sürüm notlarına göre araç yeşil, yanıp sönen sarı ve kapalı ışıklar dahil olmak üzere algılanan tüm trafik ışıkları için yavaşlayacaktır. Araç bir kavşağa yaklaştıkça, bir bildirim yavaşlama niyetini gösterecektir. Araç daha sonra yavaşlamaya ve orta ekranda bulunan sürüş görselleştirmesinde gösterilen kırmızı çizgide durmaya başlayacaktır.

DragTimes YouTube sitesinde, özelliğin beta sürümünün bir videosunu test etti ve paylaştı ve bu videoyu aşağıda paylaştık. Araç sahipleri, bu özelliklerden faydalanmak için otomatik pilot kolunu bir kez çekmeli veya durma çizgisine devam etmek için gaz pedalına manuel olarak basmalı. Tesla, özelliğin başlangıçta muhafazakar olacak şekilde tasarlandığını söyledi. Sahipler, sık sık yavaşlayacağını ve kavşaklardan geçmeye çalışmadığını fark edecekler. Tesla özellikle ilgili: “Zamanla, makine öğrenmesi sayesinde tüm diğer araçlardan sistem öğrendikçe, özellik daha doğal bir şekilde kontrol edilecek,” diye belirtti.

Tesla, “Tüm Autopilot özelliklerinde olduğu gibi, bu özelliği tüm trafik kontrolleri için doğru çalışamayabileceği, frenleme de dahil olmak üzere dikkat etmeye ve derhal harekete geçmeye hazır olmanız gerektiğine” dikkat çekti ve sürücüleri uyardı. Yazılım güncellemesi ayrıca araçta görüntülenen sürüş görselleştirmesini de geliştirdi. Dur ışıkları, dur işaretleri ve seçili yol işaretleri gibi ek nesneler artık ekranda beliriyor. Tesla, notlarda ve dur işareti ve stop lambası görselleştirmelerinin özenli bir sürücünün yerine geçmediğini ve arabayı durdurmayacağını söyledi.

Bu özelliklere baktığımızda, Tesla araçları gelecekte trafikteki tüm ışıkları, trafik işaretlerini, etrafındaki nesneleri ve yolları tanıyarak hareket edecek ve önümüzdeki yıllarda araç, hiçbir sürücü faktörüne ihtiyaç duymadan belirlenen rotada hedefe gidebilecek. Tesla, yaptığı her özellik sayesinde; borsadaki hisse değerini artırıyor.

VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

2021 model Toyota Hibrid RAV4 Prime Yakıt ekonomisi, fiyat ve performans değerleriyle göz dolduruyor

2021 model Toyota Hibrid RAV4 Prime 40.000$ satış fiyatıyla göz dolduruyor Toyata ilk olarak, geçtiğimiz Kasım ayında 2021...

Apple iOS 13.5 güncellemesini yayınladı ve artık maskenizle apple iPhone ve iPad ekran kilitleri açabileceksiniz

Apple iOS 13.5 güncellemesini yayınladı ve artık maskenizle apple iPhone ve iPad ekran kilitleri açabileceksiniz Geçtiğimiz ay Apple'ın...

Oyun Sektöründe Yapay Zeka Devrimi: 40 Yıl Sonra, PAC-MAN NVIDIA Araştırmacıları tarafından Yapay Zeka ile Yeniden Yaratıldı

Oyun Sektöründe Yapay Zeka Devrimi: 40 Yıl Sonra, PAC-MAN NVIDIA Araştırmacıları tarafından Yapay Zeka ile Yeniden Yaratıldı PAC-MAN'ın...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami