Quantum Bilgisayar Devrimi ve Yapay Zekanın(AI) Geleceği

Quantum Bilgisayar Devrimi ve Yapay Zekanın(AI) Geleceği

Quantum bilgisayar teknolojisinde, 23 Ekim 2019 tarihinde bir devrim gerçekleşti. Google tarafından yapılan bir Quantum Bilgisayar sayesinde Quantum üstünlüğüne erişildi. Google ekibi, 10.000 yıllık yapılan bir işlemi, Quantum Bilgisayarlar sayesinde 200 saniye gibi bir sürede gerçekleştirildi ve bu insanlık için çok ciddi bir gelişme, hatta ciddi bir devrim diyebiliriz. Bu gelişmeyle Google ekibi, bu üstünlüğü gerçekleştirdiklerini tüm dünyaya açıkladıklar. Schrödingerin Kedisi hikayesini izlemenizi öneririz. Quantum bilgisayarların mantığı bu deneye dayanır.
10.000 YILLIK İŞLEMİ, 200 SANİYEDE GERÇEKLEŞTİRME
Google’ın, 23 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirdiği bilgisayar işlem süresi, sadece 200 saniye gibi çok kısa bir sürede tamamlandı. Bu 200 saniye işlem süresinde yapılan işlem, geleneksel bilgisayarların 10.000 yıllık sürede tamamladığı işleme eşit. Peki bu işlem süresinin bu kadar hızlanması neye işaret ediyor. Bu durumu şöyle açıklayalım, geleneksel bilgisayarlar 1-0 şeklinde sıralanan bir sistemle işlem yapıyor. Klavye’de bastığınız bir karakteri bilgisayar; 10101010101 gibi görüyor ve bu karakterdeki rakamlardan yola çıkarak onun bir karakter olduğunu belirliyor. 1-0 sistemiyle çalışan geleneksel bilgisayarlar, yüksek işlem gücü gerektiren AI veya şifreleme, şifre çözme konularında yetersiz kalıyor veya bir şifrenin çözülmesi için belki de 10.000 yıl işlem yapması gerekiyor; fakat quantum bilgisayarlarda 1-0 sistemi sabit olmadığı için; 10.000 yılda çözülebilen bir şifre; quantum bilgisayarlar sayesinde 200 saniyede çözülebiliyor.
Ön bilgi olarak; Quantum bilgisayarlarda gerçekleşen işlemler günümüz için hala dengesiz. Yani 1-0 sistemi gibi dengeli işlem yapılan ve sabit bir diske bilgilerin kayıpsız çalışması sürecine henüz ulaşılmadı; fakat bu bilgisayarlarda süper işlemler yapılmaya başlandı. Bu süper işlemler; çözülemeyen şifreleri ya da çözülemeyen çok büyük matematik işlemlerini, denklemlerini yapabilecek düzeye geldi. Quantum bilgisayarlardaki temel sorun, aynı anda 1-0 olmasının ortaya bir dengesizlik çıkardığı sorunu. Bilim adamları, bu sorunu çözmeyi ve süreci dengeli hale getirmeye çalışıyor. Süreç son haline geldiğinde ve Quantum işlemler yönetilebildiği zaman dünyada farklı bir süreç başlayacak.

https://www.livescience.com/google-hits-quantum-supremacy.html

Quantum Bilgisayar Nedir ve Nasıl Çalışır?

QUANTUM BİLGİSAYAR NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?
Quantum bilgisayarlar ya da Quantum işlemciler, geleneksel bilgisayarlar gibi 1-0 sistemiyle çalışmıyor. 1-0 işleminin bilgisayarda nasıl çalıştığını, yukarıda size basit bir şekilde açıkladık; fakat burada biraz daha bahsetmek istiyoruz. 1-0 sistemi temel bit sistemiyle çalışıyor. Bu bit sistemi, ünlü matematikçi Alan Turing tarafından ortaya çıkartılmıştır. Alan Turing, bilgisayar ve yapay zekanın da babasıdır. 1939-42 yıllarında, ikinci dünya savaşında, Almanların enigma isimli şifreleme makinasını 0-1 yöntemiyle kırmıştır. Alan Turing, temel bir bilgisayar yapmış ve bu bilgisayar sayesinde, Almanların kırılamaz olarak adlandırdığı ve şifrelemeli olarak denizaltı, gemiler ve uçaklarla haberleştiği enigma sistemini kırmıştır. 1-0 sistemi bu şekilde ortaya çıkmış ve temel mantığı, evde ampüle elektrik veren anahtarla aynıdır. Bilgisayarınız ya da telefonunuz için 1111 gibi bir şifre belirlediğinizi düşünelim. Quantum bilgisayar aynı anda hem doğru; hem yanlış faktörünü çok hızlı hesapladığı için; aynı anda 1 ya da 0 olduğu için sizin şifrenizi hemen çözebilecek. Bu durumda, şifre ya 0000’dır ya da 1111’dir mantığını kullanacak ve 0000 değilse, 1111’den yola çıkarak şifrenizi çok hızlı çözecek.
Dünya’da aslında tüm sistemler de bu şekilde çalışmaktadır. Evde elektrik kapalıyken 0 ve düğmeye bastığınızda 1 yani elektrik verme durumu oluşur ve temel bilgisayarlar ya da günümüzde kullandığımız geleneksel bilgisayarlar da bu şekilde çalışmaktadır. Quantum bilgisayarlar ise 0-1 sistemiyle çalışmaz, bir yazı tura attığınızı düşünün ve her seferinde farklı bir rakam gelsin ve siz hangi rakam geleceğini tahmin edemiyorsunuz. Yani aynı zamanda 1 ve 0 olması. Yani 0 hem 1 hem de 0, 0 ise hem 1 hem de sıfır olacak. Yani 11,10,01,00 olabilecek. Bu şekilde, işlem yapma gücü o kadar fazla olacak ki, milyonlarca; hatta milyarlarca işlemi aynı anda yapabileceğiz, banka şifrelerini kırabileceğiz veya hiç kırılamayacak şifreler oluşturabileceğiz. Bu sistem, geleceği değiştirecek bir sistem olacak ve tüm dünyadaki; tüm sektörleri temelden etkileyecek.
QUANTUM BİLGİSAYARLAR HANGİ ALANLARDA BAŞARI SAĞLAYACAK
Quantum bilgisayarlar, sahip oldukları üstün işlemci gücü sayesinde; ilk önce savunma sanayi, bankacılık, şifrelemek ve şifre kırma gibi alanlarda kullanılacak. Yani google ya da Nasa gibi kuruluşlar Quantum işlemcileri kullanarak, çok daha güvenli hale gelecek ve hesaplamalarını çok daha hızlı yapacaklar. AI yapay zeka teknolojisi, quantum bilgisayarlardan etkilenecek ve tüm işlemlerde quantum bilgisayarlar ve işlemciler kullanılacak. Cloud alanında da quantum bilgisayarlar kullanılacak. Sağlık, tıp, ilaç yapımı ve hastalıkların teşhisi, zor virüslerin sisteminin ya da DNA’sının çözülmesi alanında da quantum bilgisayarlar kullanılacak. Quantum bilgisayarlar ayrıca, tüm sektörleri etkileyecek ve dünyada yeni devrimin öncüsü olacaklar.
Bu bilgisayarlar sayesinde, daha önce klasik bilgisayarlar tarafından çözülemeyen karmaşık problemlere çözüm aranacak ve bu problemlerin çözümü quantum bilgisayarlar tarafından sağlanacak. Quantum bilgisayarlar günümüzdeki bazı teknolojiler gibi hype olmayacak ve kesinlikle, çok hızlı bir şekilde kullanıma sunulacak. Bu da veri işleme gücünde, üstün bir seviyeye çıkmamıza neden olacak. Gelecekte, insan oğlunun tüm iş yapış sistemi bu bilgisayarlar sayesinde, çok farklı boyutlara çıkacak.

https://www.bbc.com/news/science-environment-50154993

QUANTUM BİLGİSAYAR AI YAPAY ZEKA ALANINDA HANGİ DEVRİMLERİ GERÇEKLEŞTİRECEK
Quantum bilgisayarlar, yapay zeka alanında devrim yaratacaktır. Aslında, quantum bilgisayarlar için en önemli alan da, AI yani yapay zeka alanıdır. Yapay zeka alanıyla ilgilenenler bilir; eğer elinizde bir data varsa ve bu datanın boyutu çok büyükse, sabit bilgisayarlarda işlem yapmak gerçekten zordur. Elinizdeki bu dataya; makine öğrenmesi uygulamak istiyorsunuz. Eğer bilgisayarınızın işlemcisi güçlü değilse, bu işlemi kendi bilgisayarınızda yapamazsınız. Bu işlemi yapmak için bulut işlemcilerden faydalanırsınız; çünkü bulutta yer alan işlemcilerin gücü çok yüksektir. Peki, elinizdeki data tüm dünyadaki data ise ne yaparsınız; ya da uzaydan gelen bilgilerin analizi gerekecek bir konu olursa. Bu durumdaki dataları, günümüz süper bilgisayarlarla bile yüzyıllar boyunca çözemezsiniz ve bu eksiklikten yola çıkarak, bilim adamları Quantum fiziğiyle ilgilenmiş ve buradan yola çıkarak Quantum bilgisayarları ortaya çıkarmıştır.
Quantum bilgisayarlar sayesinde, yapay zeka teknolojileri alanında bir devrim gerçekleşecektir. Bu bilgisayarın gücüyle, robotlar kendi kendini programlayabilecektir. Ayrıca, yapay zeka teknolojilerinin ilerlemesi; tamamen kompleks matematiksel işlemlerin yapılmasına bağlıdır. Bu işlemlerin çok hızlı yapılabilmesi; yeni seçenekler karşımıza çıkaracak ve AI yapay zeka teknolojilerinin gelişmesine neden olacaktır. Quantum işlemci gücündeki bu gelişmeler, önümüze çok farklı seçenekler koyacaktır ve sahip olacağımız Quantum işlemciye sahip laptoplarla; çözülmesi imkansız ve yapılması imkansız işlemleri, bizim yapar hale gelmemizi sağlayacaktır. Laptapların quantum işlemci kullanması çok kısa bir sürede olmayacaktır; fakat bulut teknolojileri üzerinde kullanılan quantum işlemcileri kullanarak, bulut hesabınızdan bu işlemleri maksimum 10-15 yıl içinde yapar hale geleceğimizi düşünüyoruz.
QUANTUM BİLGİSAYARLAR; ÖZET.
Quantum bilgisayarlar, bize üstün işlem gücünü sağlayacak harika bir teknolojidir. Bilgisayar teknolojilerinde yaşanan bu gelişmeler sayesinde, bilim ve teknoloji alanında çok ciddi gelişmeler yaşanacaktır. Bu alanların başında yapay zeka gelmektedir ve yapa zeka alanında; çok ciddi gelişmeler ve devrimler gerçekleşecektir. İnsansız hava araçları, otonom araçlar ve IoT nesnelerin interneti cihazlarının tümünün internete bağlı olduğunu düşünelim ve Quantum işlemcilerin de bu dünyayı yönettiğini ve insan etkisi olmadan karar verdiğini varsayım. Gelecek aslında böyle bir gelecektir..
VERIMAKER AI YAPAY ZEKA DESTEKLİ VERİ ANALİZİ HİZMETLERİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN
VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

Sony PlayStation 5 Ön Satışa Çıktı: Özellikler ve Tüm Detaylar

Sony PlayStation 5 geçtiğimiz yıl ilk olarak Sony tarafından duyurulmuştu ve şirket 2020 ya da 2021 yılında yeni oyun konsolunu satışa çıkaracağını...

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti. Korona pandemisi ortaya çıkınca insanlar evde kalmayı...

ByteDance ve Microsoft TikTok’un Amerika’da kalması için anlaşmaya vardı

TikTok günümüzün en popüler video ve resim paylaştığınız sosyal medya uygulaması ve son zamanlarda casusluk iddialarıyla Amerikan Hükümeti tarafından ciddi şekilde suçlanıyordu....

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami