Endüstri 4.0 ve Yapay Zeka Uygulamaları

Endüstri 4.0 ve Yapay Zeka Uygulamaları

Üretim yapan firmalar, gelişen teknolojilerin de etkisiyle üretim hatlarını dönüştürmeye başladılar. Bu dönüşümün adı dijital dönüşüm ya da endüstri 4.0 olarak adlandırılmakta. Dijital dönüşüm, hem üretim süreçlerini dijitalleştiren; hem de satıştan pazarlamaya kadar, tüm iş yapış süreçlerini içine alan ve değiştiren bir süreç. Tüm bu süreçlere yeni bir teknoloji gelişmesi de eklendi ve bu gelişme, tüm üretim süreçlerini temelden değiştirecek: YAPAY ZEKA.
DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN ENDÜSTRİYE KATKISI
Üretimde verimlilik çok önemli ve günümüzde artan maliyetleri de dikkate alırsak, üretimde verimlilik öne çıktı. Bu verimlilik arayışına çözüm olarak da, dijital dönüşüm süreçleri firmalar tarafından hızlı bir şekilde benimsenmeye başlandı. Firmalar öncelikle üretim süreçlerini otomasyon uygulamalarıyla tamamen dijitalleştirmeye başladı. Örnek olarak robotlarla üretim yapan otomobil fabrikalarını bu örneğe dahil edebiliriz. Endüstri 4.0 olarak da adlandırabileceğimiz bu süreç, firmalara maliyet avantajı sağladı. Otomobil üreten bir fabrika, daha önce üretim bantlarında binlerce insan istihdam ederken; robot otomasyona geçtikten sonra çalışan oranı azaldı ve bu süreç firmalara maliyet avantajı sağladı.
Endüstri 4.0 ve Üretimin Hızlanması
ENDÜSTRİ 4.0 VE ÜRETİMİN HIZLANMASI
Firmaların, üretim yaparken dikkat ettiği en önemli iki unsur; maliyet avantajı ve hızlı üretimdir. Yani firmalar bir üretime başladığında verimlilik öne çıkmaktadır. Verimli olmak için de, üretimin hızlanması ve daha verimli yöntemlerle üretimin çok daha avantajlı hale getirilmesidir. Endüstri 4.0 uygulamalarıyla firmalar, tüm süreçlerini dijitalleştirmekte ve rekabette öne çıkmak istemektedir. Üretimin hızlanması firmaları hem içeride; hem de dış dünyada rekabette öne çıkarmaktadır. Günümüzde artık, sadece kendi ülkenizde yaptığınız üretim ve rakiplerle rekabet etmiyorsunuz; tüm dünyadaki firmalarla rekabet etmek zorundasınız ve üretiminizi dijitalleştirmeniz ve hızlandırmanız gerekiyor.
ENDÜSTRİ 4.0 VE REKABET ETKİSİ
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Endüstri 4.0 olarak adlandırdığımız bu üretim sürecinin hızlandırılması, üretim ve tüketim ilişkisini tamamıyla değiştiren bir yapı. Bir tarafta, tüm dünyada yapılan üretimle rekabet etmek zorunda olduğunuz ve diğer tarafta ise farklılaşan ve sürekli değişen tüketici talepleriyle karşı karşıya kaldığınız bir süreç. Üretim sürecini uçtan uca düşündüğümüzde; müşteriden başlayan ve üretim bandına kadar giden tüm sürecin dijitalleşmesi, üretim yapan makinelerin ve diğer tüm departmanların birbirleriyle iletişimde olduğu otomasyon süreci olarak adlandırabiliriz. Günümüzde rekabet sadece kendi ülkenizdeki firmalarla değil; tüm dünyada üretim yapan firmalarla yapılmaktadır ve üretim yapan firmaların bu rekabete hazır olması ve bilgiyi çok iyi şekilde yönetmesi gerekmektedir.
ENDÜSTRİDE OTOMASYON VE DİJİTALLEŞMENİN EVRİMİ
Üretimin dönüşmesi ve Endüstri 1.0 olarak adlandırdığımız süreç, bilim ve makineleşmedeki gelişmelerle birlikte ortaya çıktı. Buhar makineleri ve diğer otomasyon üretim araçlarının ilk atalarıyla endüstri 1.0 sürecine girdik ve ilk tekstil makinelerinin hızlı üretim yapmasından dolayı Osmanlı, Hindistan gibi ülkelerdeki ekonomi çöktü ve pazarı bu ülkelerde İngiliz sanayisi ele geçirmişti. Endüstri 2.0 süreci ise, ilk üretilen otomobillerin üretim bandında yaşandı. Üretim bandı uygulayarak seri üretime geçen fabrikalar, hızlı üretim gerçekleştirmeye başladı. Endüstri 3.0 ise bilgisayar teknolojisinin ön plana çıkması ve üretimde bilgisayarların kullanılmasıyla ortaya çıktı diyebiliriz. Bilgisayarlarla birlikte yazılımların ortaya çıkması ve üretim sürecinde algoritmaların kullanılmaya başlanması ve birbirleriyle haberleşen otomasyon robotlarının, yine aynı şekilde otomotiv sektöründe kullanılmasıyla endüstri 4.0 sürecine girmiş bulunuyoruz. Bu şekilde dijital dönüşüm devrimine şahit oluyoruz.
VERİ ODAKLI DİJİTAL STRATEJİ VE ENDÜSTRİ 4.0
Endüstri 4.0 uygulamaları, fabrikaların hangarlarının altından dışarıya çıkarak; tüm sektörleri etkilemeye başladı ve sağlıktan iletişime kadar tüm sektörlere nüfuz etmeye başladı. Üretim yapan makinelerin dijitalleşmesi ve üretimde ortaya çıkan otomasyonun yazılım, algoritma gibi süreçleri devreye sokması büyük veri kavramını da ortaya çıkardı. Üretim yapan bir makinenin IoT sensörlerle verilerinin alınması ve bu verilerin kaydedilmesi, veri odaklı bir yapıya geçilmesinin zorunlu olduğunu ortaya çıkardı. Bu sayede veri odaklı dijital strateji ve endüstri 4.0’da dijitalleşme süreçleri hızlandı. Veri odaklı dijital strateji, verilerin toplanması ve anlamlandırma sürecidir ve ardından anlamlandırılan büyük verilerin üretimde kullanılması ve rekabette öne çıkmanızı sağlamaktadır.
VERİ ODAKLI DİJİTAL STRATEJİ VE YAPAY ZEKA
Artan ver boyutları ve veri setleri sayesinde büyük veri kavramı ortaya çıktı. Büyük verilerin analizleri yapılarak bir sonuca ulaşmaya çalışan uzmanların en önemli keşfi ise; bu verilerin insan gücüyle analiz edilemeyeceği süreciydi. Bu sayede AI yani yapay zeka uygulamaları, algoritmaları ve süreçleri devreye girdi. Yapay zeka olarak adlandırdığımız, süper bilgisayarların ve algoritmaların devreye girmesiyle, hem üretim süreci; hem de analiz sürecinde gelişmeler ilerledi ve bunun sonucunda veriyi işlemek çok daha kolay hale geldi. Veriyi yönetmeye başlayan firmalar ve kurumlar, bu verilerden çok daha anlamlı ve insanların göremeyeceği bulguları çıkarmak için yapay zeka teknolojisinden yararlanmaya başladı ve bu teknoloji sayesinde rekabette öne çıkmak için tüm yatırımlarını yapmaya başladı.
FİRMALAR ENDÜSTRİ 4.0 VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜRECİNE NASIL AYAK UYDURMALI
İşin magazin kısmını bir tarafa bırakırsak; yapay zeka uygulamaları endüstri 4.0 sürecinde oldukça başarılı sonuçlar vermeye başladı. Örnek olarak Amerika ve Kanada’da tıp ve medikal alanda oldukça önemli gelişmeler ortaya çıkmaya başladı. Tüm hastanelerdeki hasta verilerini inceleyerek ilaçların yan etkileri, insanların iyileşme oranı gibi oldukça önemli bilgileri takip etmek ve bu verilerin ortaya çıkması, incelenmesi ve buradan yola çıkarak ilaçların kullanım oranlarını azaltmak ve verimlilik sağlama yoluna gidildi. Derin öğrenme yoluyla ebola virüsü gibi virüslerin gelişim süreçleri incelendi ve yapay zeka sayesinde; daha önce fark edilemeyen nedenler ortaya çıkartıldı. Bu yeni çağda, firmalar üretim ve yönetim süreçlerini dijitalleştirmeli ve bu çağa ayak uyduracak yatırımları yapmak zorundadır. Bu çağa yatırım yapmayan ve ayak uyduramayanlar geride kalacak ve zamanla da yok olacaklardır.
VERIMAKER AI YAPAY ZEKA DESTEKLİ VERİ ANALİZİ HİZMETLERİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN
VERIMAKER DIGITAL MOMENT
Verimaker Dijital & Teknoloji Blog, Girişim, İnternet, Pazarlama, Dijital Pazarlama, Teknoloji Haberleri, Dijital Pazarlama Ajansı, Sosyal Medya, Dijital Rapor, Yatırım, İş Dünyası, Yaşam, Video İnceleme

Sizin İçin Seçtiğimiz Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Benzer Yazılar

Advertisment

Güncel Yazılar

Harley – Davidson elektrikli bisiklet işine giriyor

Harley - Davidson motor dünyasın efsane markası ve yıllardır özgürlüğü ifade eden çizgisini hiç bozmuyor. Harley - Davidson'un yaptığı motorlar, dünyanın en...

Sony PlayStation 5 Ön Satışa Çıktı: Özellikler ve Tüm Detaylar

Sony PlayStation 5 geçtiğimiz yıl ilk olarak Sony tarafından duyurulmuştu ve şirket 2020 ya da 2021 yılında yeni oyun konsolunu satışa çıkaracağını...

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti

Lambda School $74 milyon dolar yatırım alarak iş bulduğun zaman öde online eğitim modeline geçti. Korona pandemisi ortaya çıkınca insanlar evde kalmayı...

En güncel yazıları ilk siz okumak istemez misiniz?

Sizi, en güncel yazılar hakkında bilgilendirmekten keyif alacağız. E-Mail adresinizi paylaşarak, yazılar yayınlandığında, ilk siz haber alacaksınız!

Close Bitnami banner
Bitnami